304834728601949
top of page
תו מאיר לקרוב לבבות - טיול קונצרטים באזור הצפון
4 בנובמבר 2016

על פי מסורת המקהלה, אנחנו מקיימים מדי פעם טיולי קונצרטים המשלבים בין ידיעת הארץ (והעולם) למוסיקה מקהלתית. בטיולים שלנו מצטרפת קבוצה של ידידי ואוהבי המקהלה אל חברי המקהלה בסיור קונצרטים. מטיילים ולומדים להכיר את רזי העיר או קסמי האיזור, ובין הסיורים מתכנסים באולם קונצרטים, כנסייה או מרכז קהילתי ומאזינים יחד עם המקומיים לשירת המקהלה. המוסיקה משתלבת עם אוירת המקום, ולטיול מתווספים צלילי השירה כקינוח נפלא ליום מעניין. במסגרת טיולי הקונצרטים ביקרנו  עם המקהלה וקבוצות מטיילים באיטליה, פראג ווינה, יפו ודרום תל-אביב, אבו גוש ועין כרם ובגליל המערבי.

את יום השנה ה -21 להרצחו של יצחק רבין, יום שישי 4 בנובמבר 2016, ציינה מקהלת ברתיני בקונצרט מיוחד בכנסיית הלחם והדגים בטבחה שלחוף הכנרת. זו הכנסיה אשר חלקים ממנה הועלו באש לפני כשנתיים על ידי  פעילי ימין מוסתים. חלק מהכנסות הקונצרט נתרמו על ידי המקהלה למימון מבצע שיקום הכנסייה. "כנגד הגל העכור של הסתה ושנאה, בעיקר כלפי ערבים, נוצרים ואנשי שמאל, אנו עושים מעט מן המעט בכיוון של פיוס, התקרבות, פתיחות ודו קיום" אומר חגי גורן-מנהל המקהלה. קונצרט זה התקיים במסגרת טיול לגליל. כרגיל, הצטרפו למקהלה מטיילים ידידי המקהלה  שבין הקונצרטים, זכו לטיול מודרך באתרים נוצריים שחרתו על דגלם את מסר הידידות והידוק הקשר  בין הנצרות ליהדות. 

עתיקות מגדלא וכנסיית מגדלנה

התחלנו באתר "מגדלא" שלחוף הכנרת. האתר נקנה על ידי המסדר הפרנסיסקאני. בחפירות שנערכו לקראת הקמת מלון חדש וכנסיה, נתגלה אתר עתיקות ייחודי שחולל סערה בקרב הארכיאולוגים בארץ ובעולם. בין היתר התגלה במקום בית כנסת מתקופת בית שני. במרכז בית הכנסת, התגלתה אבן גיר ששימשה כנראה כשולחן קריאה, עליה סותתו דמויים הלקוחים מבית המקדש שבירושלים. ובסמוך לבית הכנסת, נחשפו שוק סוחרי דגים ו"שכונת וילות" יוקרתית שכנראה איכלסה את הסוחרים העשירים. על פי הנחיות רשות העתיקות, נדרשו יזמי הפרוייקט להשלים את החפירות, לתעד את העתיקות שנמצאו ולכסות את האתר. האב חואן סולנה העומד בראש הפרוייקט, החליט להשלים את החפירות ולהפוך את האתר לגן ארכיאולוגי. ליד בית הכנסת, הוקמה כנסיית מגדלנה - כנסיית הנשים שמחלונותיה הגדולים נשקף נופה המרהיב של הכנרת. המבנה כולל בין היתר אולם תפילה ליהודים המוזמנים לבקר במקום כבני בית. 

 

דומוס גלילאה

לקראת שקיעת השמש, ביקרנו באתר דומוס גלילאה שהוקם בשנת 2000 לכבוד ביקורו של האפיפיור פאולוס השישי בארץ. זהו מרכז התנועה הניאוקטקומנלית (אחד הזרמים בנצרות) בישראל. אתר תרבות, תפילה ולימוד, המקדש בין היתר את הקשר בין היהדות לנצרות. פרחי כמורה מכל העולם לומדים במקום וכולם דוברי עברית. לאחר תקופת ההכשרה הם חוזרים למולדתם  ומביאים את מורשת המקום לקהילות הנוצריות שלהם. את הביקור במבנה היפיפה  המשלב בדרך נפלאה בין חללי הפנים לבין הנוף המדהים הסובב אותו, פתחו כומר מקולומביה ופרח כמורה בנגינה על גיטרה וחצוצרה ושירה של... שמע ישראל וריגשו מאוד את המבקרים. השמש שקעה אט אט והחושך הקריר החל לעטוף אותנו, בעודנו עומדים על המרפסת מול נוף גלילי יפיפה.

קונצרט בכנסיית הלחם והדגים

בשעות הערב המוקדמות התאספנו בכנסיית הלחם והדגים להאזין לקונצרט של המקהלה.

חלל הכנסיה, שניחנה באקוסטיקה נדירה באיכותה, התמלא בקהל רב. צלילי השירה מלאו את האולם ביופי ובהתרגשות. מוסיקה כנסייתית שמימית שולבה בדברים שנשאה נציגת שגרירות גרמניה ואליה הצטרפו ראשי הכנסייה שהודו במילים נרגשות למקהלה על תרומתה לשיקום המבנה ועל קיום הקונצרט במקום - מחווה שכולו רצון טוב, ידידות וקידום הסובלנות.  

לשיר, זה כמו להיות ירדן

ולסיום הטיול המרגש, שרה המקהלה בחלל התצוגה של המשכן לאמנות בעין חרוד. אזנו החדה של חגי גורן, מנהל המקהלה, גילתה כבר מזמן את האיכות האקוסטית של אולם התצוגה. הוא הצליח, לאחר מאמצים לא מעטים, לשכנע את מנהלת המוזיאון לאפשר קיום  קונצרט בלב המוזיאון – דבר שלא נעשה מעולם קודם. בתום  סיור מודרך בגלריות, שרה המקהלה תכנית נפלאה של שירים עבריים. "ניגע אל החלום", "לשיר זה כמו להיות ירדן", "זמר שכזה", "הדודאים" הדהדו באזני המטיילים בדרכם חזרה למרכז הארץ. בתו הקטנה של רונן בורשבסקי, מנצח המקהלה, הצטרפה לאביה שנשא אותה על כפיו בעודו ממשיך לנצח על המקהלה לשמחת כולנו.

 

חווינו סוף שבוע  נפלא של מוסיקה נהדרת  וידידות נוצרית-יהודית. 

מחכים לטיולים הבאים.

 

 

 

רשמים מטיול הקונצרטים. צילום ועריכה: בני שילה | סאונד: אבי אלבז

bottom of page