304834728601949
top of page

I'm a title. Click here to edit me

​האופרה פיק דאם בצל הטילים


17 בנובמבר 2012. התותחים עדיין רועמים, אבל המוזות אינן שותקות.
סוף קונצרט הסיום של האופרה Pique dame באולם סמולארש בתל-אביב. ברדיו מדברים על הפסקת אש צפויה, אבל התקפות הטילים על ישראל בעיצומן. ובאולם, התרגשות עצומה ומחיאות כפיים סוערות של הקהל. אבי שושני, מזכיר התזמורת הפילהרמונית עולה לבמה ומודה לצוות הסולנים הבינלאומי שהגיע מרחבי תבל ולמנצח ולדימיר יורובסקי על שלא נטשו את ההפקה ונמלטו לארצותיהם, למרות המתח הבטחוני.

נהפוך הוא, בערב הסיום נכחו שני צוותי הסולנים (15 אם לדייק) באולם, למקרה שאחד מהם לא ירגיש טוב והמחליף יידרש לעלות לבמה. המנצח לא היה מוכן לקחת סיכונים. ההצגה תימשך במיטבה, עד הרגע האחרון.
יום קודם, באמצע האופרה, נשמעה אזעקה. הקהל התחיל לרחוש. המנצח עצר לרגע. הקריינית בקול המזכיר את אולם הנוסעים בשדה התעופה, ביקשה מהקהל להישאר במקומו, מאחר שהאודיטוריום מהווה מרחב מוגן. המנצח ולדימיר יורובסקי הניף שוב את שרביטו, וכל המוזיקאים שעל הבמה, המשיכו את הקונצרט בדיוק מהנקודה שבה עצרו. באותה שלמות מוסיקלית מלאת חיים ומתואמת, כאילו תרגלו את ההישארות במרחב המוגן המוסיקלי אינספור פעמים.


עם סיום הקונצרט, שאלו זמרי מקהלת ברתיני את הסולנים איך הרגישו בעת האזעקה. סרגיי לייפרקוס, ששר את תפקידו של טומסקי ענה: "לא התרגשתי במיוחד" והוסיף... "אבל  אני לא מבין למה אתם כל כך מתרגשים מהמצב. ככה זה תמיד אצלכם, לא?".

 

bottom of page